Asinara, a lágersziget



A Földközi-tenger második legnagyobb szigetének, a rejtelmes Szardíniának van egy kis mellékszigete, amelyet a helybéliek különös nevekkel illetnek. Ha egyáltalán szóba hozzák, mert leginkább hallgatnak róla. Ám úgy tűnik, csaknem száz évvel az események után megtörik ez a makacs csönd. S az elmondhatatlan kibeszélhetővé, a leírhatatlan megmutathatóvá válik. A mediterrán bozótosból régi tárgyak bukkannak föl, amelyek minden tanúvallomásnál meggyőzőbben tárják föl a rettenetes titkokat. Európa kis „mellékországából” pedig olyan dokumentumok kerülnek elő, amelyek segítségével szinte napról napra végigkövethetjük az első világháború egyik legdrámaibb történetét. Mely ugyanúgy szól az emberfeletti hősiességről, mint az emberalatti mocsokról.

Hogy minek nevezik Asinarát, a fehér szamarak birodalmát a szárdok? Emlegetik az ördög földjeként. Becézik az elátkozottak szigetének. De hogy mennyi gyötrelem, veszteség, halál lappang e titulusok mögött, azt semmilyen név nem mutathatja meg.

A lágersziget (Forrás: Hadifogoly magyarok története, I. kötet)

Szardínia északnyugati sarkantyújánál található ez a 17 kilométer hosszúságú, legkarcsúbb szakaszán 290 méter, legszélesebb részén 6,5 kilométer kiterjedésű, kézisúlyzót formázó szigetecske. A kalózfészekként számon tartott, mindentől távol eső földdarab találékony hasznosításáig 1885-ben jutott el a fiatal olasz kormány. Itt alapították meg az ország karanténját, a tengeri utazók elkülönítésére, megfigyelésére és gyógyítására szolgáló vesztegzárat, s vele egy időben a mezőgazdasági büntetőkolóniát, amelyből aztán kinőtt az első világháborús táborrendszer, illetve a maffia börtöne. 

Ám a köztes időszakban sem volt pihenő: rögtön a nagy háború után idedeportálták az orosz hadifogságból hazatérő, bolsevikgyanús dél-tiroli olaszokat; a harmincas évek végén a megszállt Abesszínia hadifoglyait, előkelőit. A második háborút követően a szárd hegyvidék legmegátalkodottabb banditáit őrizték itt, míg a hetvenes években meg nem érkeztek a Cosa Nostra oszlopos tagjai meg a Vörös Brigádok alapítói. Miattuk kellett a legkeményebben őrzött karcerré alakítani Szamár-szigetet. 

A supercarcere Fornelliben (fotó: Major Anita)

Eközben a környezetvédők pergőtűz alatt tartották a hatóságokat, hogy számolják föl a büntetőkolóniát, „szabadítsák föl a szigetet”, s adják át annak, amire a legalkalmasabb: egyedülálló gazdagságú nemzeti parknak. A nyolcvanas évek végére csaknem megszületett a kompromisszum. Ám 1992-ben, amikor a szicíliai maffia feleségével és védőőrizetével együtt Palermónál felrobbantotta Falconét, illetve Borsellinót, az olasz kormány nem sokat teketóriázott. A környezetvédőket lesöpörte, elfogta a corleonei Salvatore „Toto” Riinát, a „Fenevadat”, aki parancsot adott a bírók kivégzésére – és aki bevezette a Cosa Nostrában, hogy az árulók gyermekeit is meg kell gyilkolni –; s bezáratta Asinarán a Bunker nevű betonkockába, amelyet a vakító reflektorfények miatt Diszkónak is becéztek. A nemzeti park 1997-ben alakulhatott meg, az első turista 1999-ben tehette be ide a lábát. De a park 2000-re tudta birtokába venni a lelakott Szamár-szigetet, ahonnan az utolsó elítélt és fegyőr is eltávozott addigra. Szuvenírként mindenesetre magukkal hurcolták a hely szomorú múltjának néhány felbecsülhetetlen értékű tárgyi emlékét.

Fogolykápolna, előterében lerombolt szentszobor (fotó: Major Anita)

Addigra azonban annyi bűn és szenvedés tapadt minden kőhöz, hogy Asinara a környékbeliek emlékezetében maradt, ami mindig is volt.

Az elátkozottak és a gonosz szigete.