![]() |
Major Anita (jobbra), a tárlat egyik rendezője a Magyarság Házának kiállítóterében (Fotó: Végh László) |
2014. december 16., kedd
Szamár-sziget szellemkatonái: magyar trauma
2014. november 21., péntek
Könyvtrailer a börtönszigetről
Köszönetet mondunk a könyvtrailer készítésében nyújtott segítségért Feledy Andrásnak, Gottmann Péternek, Linder Erzsébetnek, Ney Péternek, Talán Csabának.
Zene: Kiss Ferenc.
Narrátor: Béli Ádám
Köszönetet mondunk a könyvtrailer készítésében nyújtott segítségért Feledy Andrásnak, Gottmann Péternek, Linder Erzsébetnek, Ney Péternek, Talán Csabának.
Zene: Kiss Ferenc.
Narrátor: Béli Ádám
A könyvtrailer megnyitása
2014. november 11., kedd
K. u. k. kannibálok a Balkánon
![]() |
Forgatás az asinarai csontkamrában, hétezer osztrák–magyar katona nyughelyén (Fotó: Ney Péter) |
Interjú a szerzővel a Magyar Nemzetben
Túlzás nélkül hiánypótló kötetet írt Margittai Gábor, lapunk munkatársa, aki Major Anitával elsőként vállalkozott arra, hogy végigjárja az első világháborúban a Balkánon fogságba esett magyar katonák albániai halálmenetét, melynek végpontja a Szardínia melletti Asinara fogolytáborában volt. Illúzióvesztés, az emberi aljasság elképzelhetetlenül komor színárnyalatai, kannibalizmus és abszurd helyzetek sokasága: a Szamár-sziget szellemkatonái című kötet rendkívül olvasmányos, néhol rejtőien szórakoztató stílusa ellenére is nyomasztó olvasmány, ami megrázó erővel mutatja be a magyarság egyik, sorstragédiákban különösen bővelkedő időszakát. A könyv alapján hamarosan dokumentumfilm és kiállítás is készül.
2014. október 24., péntek
MTI-hír a kötetről
Kultúra-könyv-történelem-évforduló-Olaszország
Világháborús centenárium - Könyv jelent meg az asinarai börtönszigetről
Budapest, 2014. október 24., péntek (MTI) - A balkáni "halálmars" és az északnyugat-szardíniai Asinara börtönsziget történetéről szóló könyv jelent meg a napokban. A Szamár-sziget szellemkatonái című kötet csak az első része Margittai Gábor és kutatótársa, Major Anita Asinara-projektjének, amely nemzetközi vándorkiállítással, majd egy dokumentumfilmmel folytatódva állít emléket annak a több ezer, köztük rengeteg magyar első világháborús katonának, akik soha nem tértek vissza a szardíniai hadifogolytáborból.
2014. október 23., csütörtök
Megjelent!
A nagy háború centenáriumára a nagyközönség számára is elérhetővé vált a szamár-szigeti hadifogoly magyarok elfeledett története.
Négyévnyi munka eredménye a napokban megjelent kötet: Európa hadszíntereinek, lágerbirodalmainak bejárásával és eltemetett archívumok megnyitásával kutattuk a balkáni halálmarsban elveszett fogolyhadsereg nyomait. Egyszerre kellett rendet tenni az évek alatt összegyűjtött adathalomban, illetve valóságos detektívmunkával elemezni, egymáshoz illeszteni (vagy szétválasztani) a sokszor még mai is háborúk dúlta, kísérteties tájakon megtalált töredékeket. Az egykori ellenségek és szövetségesek táborhelyeit, hegyeit, mocsarait és tengerparti zónáit kellett kőről kőre végigjárnunk, hogy ez a szégyenteljes történet napvilágot láthasson.
Mindnyájunk okulására.
2014. október 12., vasárnap
Háború száz évvel a nagy háború után?
![]() |
Szerb tüzérség Szabácsnál 1914-ben (Forrás: Andra Popović: Ratni album 1914–1918) |
Nem titok, hogy a Magyarországot körbevevő államok a legmagasabb szinten és a legnagyobb erőfeszítésekkel küzdenek azért, hogy az első világháborút a maguk szája íze szerint értelmezzék. Kétségtelenül keserves helyzetben vannak. Fel kell ugyanis oldaniuk azt az ellentmondást, hogy példának okáért az erdélyi románság, a délvidéki szerbség egy része az „óhazákkal” hadban álló Osztrák–Magyar Monarchia seregeiben szolgált. Így kerülnek át a Magyarországért küzdő és eleső Kárpát-medencei románok, szlávok egy „felszabadító háború” hősei közé, s így íratnak át a hajdani emlékművek az utódnépek értelmezései szerint. Köztük megannyi magyar névvel is…
2014. október 5., vasárnap
Filmet forgattunk Szamár-szigeten!
![]() |
Talán Csaba operatőr és Margittai Gábor szakértő a tumbarinói halálmarsemlékműnél (Fotó: Major Anita) |
Miközben az utolsó simítások vannak hátra könyvünkön – mely várhatóan október közepén már a boltokban lesz –, a napokban tértünk vissza Asinaráról. Hosszú és szövevényes előkészítés után, helyi barátaink fogadókészségének és a magyar forgatócsoport elszántságának köszönhetően sikeresen leforgattuk filmünket (producer: Feledy András) Asinara első világháborús lágervilágáról, amely annyi magyar katona életét követelte.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)