Talán Csaba operatőr és Margittai Gábor szakértő a tumbarinói halálmarsemlékműnél (Fotó: Major Anita) |
Miközben az utolsó simítások vannak hátra könyvünkön – mely várhatóan október közepén már a boltokban lesz –, a napokban tértünk vissza Asinaráról. Hosszú és szövevényes előkészítés után, helyi barátaink fogadókészségének és a magyar forgatócsoport elszántságának köszönhetően sikeresen leforgattuk filmünket (producer: Feledy András) Asinara első világháborús lágervilágáról, amely annyi magyar katona életét követelte.
Szeptemberben Szardínián már elviselhető a hőség, szépek a fények, és rohamosan csökken a turisták száma. Így Asinara is egyre elhagyatottabb lesz, míg őszre kihalttá nem válik. Ideális körülmények várták stábunkat.
Major Anita rendező és Margittai Gábor a stintinói Torre Pelosánál – fazonigazítás felvétel előtt (Fotó: Ney Péter) |
Várakozás behajózásra Stintinónál, a háttérben Asinara (Fotó: Ney Péter) |
Asinarai expedícióink mindig egyszerre megrendítőek, vadregényesek és meglepőek. A bozótból, a száz éve szinte érintetlen táborhelyekről mindig „előjön” valami. Hol rozsdás sátorcölöp, hol régi ásványvizes palackok, hol régi emlékmű töredékei. Expedíciós forgatásunkra ez különösen igaz volt.
Botladozunk a bozótosban: Ney Péter gyártásvezető, Talán Csaba, Gottmann Péter technikus és Margittai Gábor (fotó: Major Anita) |
Kőről kőre bejártuk-végigkutattuk azokat a helyszíneket, ahol egykor osztrák–magyar hadifoglyok, Szamár-sziget szellemkatonái tengődtek és haltak meg a járványokban. Felkerestük az általuk épített kis kápolnákat is, amelyek közül a legtöbb ma már romos.
Talán Csaba és Gottmann Péter a tumbarinói kápolnában; lent: a kápolna előterében Petrei Emese tolmács (fotók: Margittai Gábor) |
Meglehetősen nehéz terepviszonyok között kellett dolgoznunk. Sokszor már alig járhatók az egykori táborhelyek. Ám aki egyszer Asinara földjére lép, többé nem szabadulhat különös vonzerejétől.
Major Anita jegyzeteket készít Stretti táborhelyén, a háttérben az egykori kórház maradványai (fotó: Ney Péter) |
És persze nem kerülhettük el a találkozást Szamár-sziget legegzotikusabb lakóival, a világon csak itt található albínó szamarakkal, akiknek a kedvéért jönnek a turisták (miközben az egykori lágerek szinte láthatatlanok a számukra).
Gottmann Péter és Talán Csaba a Campu Perdu-i börtön udvarán a szamarakkal (fotó: Margittai Gábor) |
Talán Csaba és egy albínó őslakos (fotó: Margittai Gábor) |
Komoly segítséget kaptunk az Asinarai Nemzeti Park igazgatójától, a szárd Pierpaolo Congiatutól, aki elkísérte a stábot a legextrémebb forgatási helyszínekre, és interjút is adott a filmben mindarról, hogy ő miként látja a hadifoglyok szamár-szigeti történetét.
Congiatu igazgatóval Stretti obeliszkjénél, amely az egykori táborparancsnokot dicsőíti (fotó: Major Anita) |
A legmegrendítőbb helyszín természetesen a csontkamra volt, ahol legalább hétezer osztrák–magyar katona maradványai nyugszanak. Köztük nagyon sok magyaré. A szigeten szétszórva található tömegsírokból a két háború között exhumálták a kolerában és más betegségekben meghalt foglyok holttestét, és helyezték el ebbe a festői helyre emelt kápolnába.
Margittai Gábor, Major Anita, Talán Csaba és Gottmann Péter felvétel közben a csontkamrában (fotó: Ney Péter) |
A stáb a csontkamra lépcsőjén: Ney Péter gyártásvezető, Gottmann Péter technikus, Talán Csaba operatőr, Major Anita rendező, Margittai Gábor stábvezető, szakértő és Petrei Emese tolmács |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése